„Jurta patří bezpochyby mezi největší vynálezy, které Asie stvořila. Její kruhová podstava a kopulová střecha v sobě spojuje vysoký stupeň strukturovanosti neobvyklé pevnosti. Během mého pobytu v Pamíru běsnily nad táborem celý leden prudké bouře a ani jedinou jurtu neporazily.“

(Gustav Krist: Alone Through The Forbidden Land)

CO JE TO MONGOLSKÁ JURTA


Mongolská jurta je jednoduchá, kruhová stavba z přírodních materiálů, vyvíjející se po tisíce let, tak aby umožnila pohodlný život kočovným nomádům v neuvěřitelně krutých podmínkách mongolské stepi.

 

Na jurtu byly už od pradávna kladeny vysoké nároky. Jurta musela v zimě zajistit teplo až v mínus padesátistupňových mrazech, a to při vytápění prostoru pouze sušeným zvířecím trusem. Musela odolávat silným náporům větru, které se v rozlehlé mongolské stepi prohánějí s neuvěřitelnou silou a rychlostí. Nomádský způsob života, při kterém se kočovníci stěhují dvakrát ročně, potřeboval stavbu přemístitelnou, jednoduchou, rychle postavitelnou a skladnou – vše se muselo být schopno přestěhovat několik málo tažných zvířat a postavit pár Mongolů přibližně do hodiny. Do toho všeho musela být stavba prostorná, neboť jí často obývaly až tři generace.

 

Nároky, které se zdají téměř neslučitelné, jurta splňuje do puntíku. Kruhová mírně pohyblivá dřevěná konstrukce lehce odolává náporům silných větrů. Cyklický prostor odizolovaný plstí z ovčí vlny se lehce a rychle vytopí. Nepromokavá plachta zabraňuje protékání vody v deštivých obdobích. Bílé plátno na vnější straně jurty zabraňuje nežádoucímu působení slunečních paprsků v horkém létě. Na straně vnitřní zabraňuje podobné plátno opadávání plstěných chlupů do místnosti a jeho bílá barva opticky zvětšuje interiér jurty. Dřevěná konstrukce vytváří prostornou místnost, dostatečně osvětlenou velkým středovým oknem zvaným „tono“. Stěny jurty se dají po obvodu vykasat, což zabezpečí proudění vzduchu za teplého počasí. Do toho všeho si někteří Mongolové potrpí na estetickou stránku věci, takže jsou jejich jurty většinou nádherně vyzdobené ručně malovanými či na plátně našitými ornamenty.

 

Jelikož pro tento způsob života nebyla doposud objevena lepší stavba, žije v jurtě i v dnešní době velká část  obyvatelstva střední Asie.

(Více zajímavých informací o jurtě a její historii naleznete například v textu Alexandra Sprady na http://www.yourtent.com/torvald.htm)

 

 

This page require Adobe Flash 9.0 (or higher) plug in.

Hledat...