V roce 2010 jsme z Mongolska dovezli 11jurt, které byly vyrobeny v rámci charitativního projektu na venkově. Tentokrát jsme se rozhodli změnit dodavatele a dovézt jurty, které jsou vyráběny za účelem exportu do Evropy.

Mají tedy oproti předchozím jurtám několik výhod

1. výhodou je, že jurty jsou vybaveny dokonale impregnovanou a velmi pevně ušitou bavlněnou plachtovinou, která má plošnou hmotnost 800gr/m2.

Tyto plachty, pak s přehledem zvládají celoroční i extrémní povětrnostní podmínky.

Použití tohoto materiálu je podloženo zkušenostmi našich obchodních partnerů, kteří exportují jurty do Evropy od roku 2002 a taky zaměstnanci Textilního zkušebního ústavu v Brně.

Tato plachtovina je chráněna proti slunečním paprskům krycí plachtou. Krycí plachta je bílá a je vybavena mongolskými vzory. Životnost krycí plachty je cca 3-4roky a obrovskou výhodou je, že tento způsob zásadním způsobem zvyšuje životnost impregnovaná plachtoviny.

2. K jurtám všech průměru dostanete filcový prstenec, který je zabalen ve vodoodpudivého materiálu a dává se na dolní část jurty. Prstenec v zimě utěsňuje místo, kde se plachty dostávají do kontaktu s podlahou.

 

3. Vrchní středový kruh „tono“

Je vybaveno čtyřmi okenními rámy, které jsou proskleny. Takže polovina kruhového prostoru je prosklena a druhá polovina se dá vybavit polykarbonátem, pro případ, že vám mongolská klasika nebude dostatečně "prosvětlovat" celou jurtu.

 

4. Tepelná izolace – „esgi“

Je tvořena kompaktními plstěnými koberci, které mají tloušťku 12mm (1650g/m2) a jsou vyrobeny průmyslově ze 100% ovčí vlny. Jejich barva je bílá a jejich součástí jsou i provazy k uchycení na dřevěnou konstrukci jurty. Za velkou výhodu považujeme to, že okraje plsti jsou zapošity do pevné tkaniny, která zabraňuje třepení plstí.

střešní plsť, která slouží k zakrytí poloviny střechy

boční plsti, které jsou obšité pevnou tkaninou

5. Plachtovina – „brezen“

Je ušita velmi přesně, zakrývá celou plochu jurty. V exponovaných místech jsou dvojité švy.

6. Dřevěná konstrukce

Dřevo, které je použito k výrobě jurt je ze stromů podobných našemu modřínu opadavého – přesněji jde o modřín dahurský, jehož domovem je sibiř a mongolská tajga. Středový kruh „tono“ – je vyroben z měkčího a lehčího materiálu sibiřské jedle! Některé části konstrukce jsou natřeny oranžovou, vodou ředitelnou barvou a vybaveny mongolskými symboly v různých barvách.

7. provazy

Jde o ručně pletená lana ze srsti zvířat (kozy, koně)

8. Spoje stěn

Jednotlivé příčky stěn jsou spojeny hovězí kůží. Spoje se vyrábějí tak, že když je kůže mokrá udělá se spoj a pak při vysychání kůže spoj stáhne.

 

9. Nátěry

Všechny použité nátěry, jsou vodou ředitelné.

10. postraní okna

Jurty, které mají v průměru 8m a 9m jsou vybaveny okny (dvojitými) na obvodu jurty.

11. Dveře

Některé druhy jurt jsou vybeveny dvojitými dveřmi (2/3 jsou prosklené, viz. obrázek).

 

This page require Adobe Flash 9.0 (or higher) plug in.